☰ Menu

Scene.hu

Magyar demoscene portál – grafikusok, zenészek, programozók alkotói közössége

Home Forums A Demokészítés művészete Zene Programok

Viewing 30 posts - 31 through 60 (of 104 total)
  • Author
    Posts
  • #3203
    avatarCharlie
    Moderator

    Inkabb a zenelok. A C64-el azert meg foglalkoznak eppen elegen idehaza. Eleg ha megnezed a tavalyi meg az idei Breakpoint compo eredmenyeket, vagy eljossz egy Arok Partyra… Egyebkent, ha mar C64… miert egy Plus/4 magno az avatarod? :D

    #3204
    avatarACE
    Member
    #3205
    avatarGeomaN
    Member

    Azért Charlie …mert jobban tetszik feketében :D Amúgy C64-el kezdtem és ezért ez áll hozzám a legközelebb, de van még itthon C16, C116, PLUS/4, VIC20, C128,C128D is :)) Örülök hogy még “élnek” ezek a kis gépek, és jó tudni hogy vannak akik foglalkoznak velük. Igaz hogy már nosztalgiázásból térek vissza rájuk. (utoljára kb. 13éve volt kezemben 64) Szóval átnézem a High Voltage Music Collection-t, de továbbra is NAGYON VÁROM AZOK JELENTKEZÉSÉT, AKIK C64/+4 -EN ÍRNAK/ÍRTAK ZENÉKET! .. már ha felkínálják segítségüket. Köszi ACE neked is, bár ez a könyv járt nálam, de úgy emlékszem hogy sajnos programozás szempontjából írja le, nem trackereléssel foglalkozik. de azért belenézek, hátha.

    #3206
    avatarMurphy
    Member

    Itthon a legtöbb zenész DMC4-et használt, elég felhasználóbarátnak tartják: http://noname.c64.org/csdb/release/?id=2596Egy viszonylag kései, de alig ismert szerkesztő szintén magyar készítőtől: http://plus4.emucamp.com/software/SIDwinder_V01_23Jól dokumentált, a csomagban van C64-es verzió is, éz a player amelett, hogy jól szól baromi kevés CPU-t eszik, ellentétben a DMC4-el… manapság sajnos nem tudom, hogy mi a legmenőbb, simán lehet, hogy van jobb cucc…

    #3207
    avatarGeomaN
    Member

    ja, nézem hogy van már ebből 5.x-es verzió is (DMC), és sokan letöltötték .. meglesem mindkettőt, köszi:)

    #3208
    avatarGargaj
    Keymaster
    teo wrote
    najo de acid csak loop editor nem pedig szekvencer/tracker, nem? bar mar regen nem lattam…

    ha arra gondolsz hogy tud vst-ket, mar tud egy ideje ja.

    #3209
    avatarslyspy
    Keymaster

    GeomaN: én anno kb tizenvalahány éve DMC-t használtam és az szerintem ma is rendben van. De ajánlom a goatrackert is mint crossplatform c64 zeneszerkesztőt: http://www.scene.hu/news.php?extend.200

    #3210
    avatarMurphy
    Member

    GeomaN: ha jól tudom a DMC sorszámozása kicsit furcsa, mert nem mindegyik hivatalos Graffity release, meg van olyan dmc ami gyorsabb, de kevesebbet tud, amennyire tudom a dmc4 illetve a 7 ami népszerű volt itthon, de a kettő közt sincsennek egetrengető különbségek. A régi szerkesztők hibája a dokumentáció hiánya, szóval ezért érdemes talán egy-egy újabbal kezdeni, mint amiket ajánlottunk is…

    #3211
    avatarGeomaN
    Member

    AMIGAn Protracker-eztem annó (http://xmp.sourceforge.net/gallery/protracker-3.15.png) és valami ilyesmi állna a kezemre, pc-n ft2-t használtam, ugyhogy magába a C64 trackerrel szerkestésbe szerintem viszonylag hamar visszazökkenek ha valami hasonlóak a C64 zeneszerkesztők. Azt hiszem a DMC-re állok rá, de azt nem tudom hogy a hangokat, dobokat, szintiket, stb… ott kell generálni szintikkel/szűrőkkel, vagy van sample-hangadatbázis valahol, mint annó AMIGAn? .. szereztem 100 floppyt hangokkal, dobokkal, zongorákkal, szintikkel, szonyegekkel, fx-ekkel, stb…aztán válogattam és írtam a  zenét :-/ szóval C64-en is így működik, vagy nekem kell generálnom a hangokat mint egy analog szintin??? :-/goattrackert is megnézem mert felhasználóbarátnak tűnik

    #3212
    avatarblala
    Member

    En mint nem szakerto azt mondom, hogy neked kell generalni, hasonloan mint egy analog szintin. Vannak digi-re probalkozasok 64en is, de altalaban azt hiszem csak 1-1 rovid reszlet, mondjuk valami egymondatos beszolas, ilyesmi. Nincs sample-lejatszas, azt is az analog csipbol hekkelik ki (kreativ hangeroallitassal, ilyesmi), es ezert a prociidot is gyakorlatilag teljesen elveszi, meg a hangminoseg is olyan amilyen. De majd kijavitanak a hozzaertok :)

    #3213
    avatarGeomaN
    Member

    Igen, én is erre gondoltam, de ha így van, akkor meg szinti beállításoknak, “kódoknak” kéne lenniük, amit be lehet tölteni a szerkesztőbe és ott a hang, mert abban biztos vagyok hogy ha valaki pl. demokhoz ír zenéket, akkor otthon azért van egy kisebb beállítás-készlete a hangokra, hogy ne az abszolút 0-ról kelljen indulnia, mint ősembernek a 2fa összesúrolásával :)Szóval a kérdésadatbázisom csak nőttön nő :)))))Ráadásul ebben a Ccs64_3.2emu-ban a billentyűről igazán még kezelni sem tudom a DMC-t :(lehet vason kéne próbálnom, itt a x1541kábel, de az külön fejezet lenne hogy hogyan/miként/milyen programmal, mert az sem igazán tiszta… mindegy, elvileg emuban is tudom csinálni csak nagyon úgy tűnik hogy valakinek fognia kéne a kezem az elején… na bontok 1 sört, és vissza a DMC-hez…

    #3214
    avatarslyspy
    Keymaster

    Nem tom mennyit zenéltél pc-n, de itt van egy c64 sid csip emulator vst szinti. Ez úgy hellyel-közel egész jól emulálja a sid-et. (A SID a c64 szinticsipje ugye. :))Na itten átláthatod a lehetőségeket. Aztán a programkódok azok sajnálatos módon nem univerzálisak, hanem zeneszerkesztő specifikusak, ráadásul zeneszerkesztő fajtájától is függ mit enged megcsinálni. Szóval ha megérted a SID lelkét, akkor viszonylagos egyszerűséggel tudsz már hangokat generálni. Addig is javaslom, hogy kész zenékben vizsgálgasd mi az ábra, már ami persze betölthető az adott zeneszerkesztőbe, mert az sem mindig ilyen egyszerű.A digi sample-kat meg leginkabb a dobokban merülnek ki. Ajánlom Chris Hülsbeck munkásságának tanulmányozását ezügyben. Persze digi hangokhoz olyan szerkesztő kell, ami tud ilyet kezelni.

    #3215
    avatarGeomaN
    Member

    Köszi slyspy! Elindulok a rögös úton :)) 2007/08-ban C64en :))))

    #3216
    avatarControl
    Member

    GeomaN: Csatlakozom Slyspy előző hozzászólásához. Egyébként én is a DMC v4-et ajánlom első nekifutáshoz. (A DMC v7 pár extrától eltekintve ugyanaz, mint a 4-es.) Ezekhez a Commie Inside 12-es számában találsz magyar nyelvű leírást. Ha esetleg egy nagyon részletes angol leírás is érdekel, akkor ajánlom ezt az oldalt. A 4-esnek a legtöbb editorral szemben megvan az az előnye, hogy egyből be lehet tölteni a vele készített zenéket az editorba, így sok trükköt el lehet lesni a kész zenékből (ahogy Slyspy is ajánlotta). Következő lépés lehet a DMC v5, vagy v5.1, ami alapjaiban hasonló a 4-es verzióhoz, de ha jól rémlik, akkor az ötös szériában nagyobb szabadságod van a hangszerkészítésnél, és bekerült pár újabb ‘effekt’ is. Hozzáteszem, hogy az 5-ös vonal mintegy továbbfejlesztéseként született meg The Syndrom ‘Sync‘ nevű editora, amit én személy szerint az egyik legjobb C64-es zeneszerkesztőnek tartok. (Bár ez ízlés kérdése. :))Ha tracker-szerű editort keresel, akkor a fenti postokban említetteken kívül tudom ajánlani JCH/Vibrants híres editorát, vagy Jeff vadiúj X-SID-jét. Mindkettőhöz van doksi bőven.A Murphy által említett SIDwinder-hez a CI 13-as számában találsz magyar leírást.Ami pedig a DMC-k számozását illeti: ha jól tudom, akkor 5.1-ig Brian/Graffity volt a készítő, majd ha minden igaz, akkor The Syndrom írta a 6-os verziót direkt a kevés raszteridőre kihegyezve. Ez utóbbi nem is volt publikusan terjesztve. (Tényleg, valakinek nincs meg elfekvőben? :) Szerintem nem haragudnának meg, ha 2007-ben végre nyilvánosság elé kerülne.) A 7-est Ray/Unreal gyúrta át a 4-esből.Érdekességképpen mondom, hogy a fent említett Brian/Graffity, a DMC eredeti készítője pc-n is alkotott: a gyönyörű hangú Dreamstation után -ha minden igaz, és nem állt le a fejlesztés- hamarosan újabb zeneszerkesztővel fog minket megörvendeztetni./Control

    #3217
    avatarslyspy
    Keymaster

    Akkor már be is élesítettem az idevágó hírt. :)

    #3218
    avatarGeomaN
    Member

    Na most már tényleg több választ is kaptam, köszönöm! Kezdek tehát a DMC-vel, meg megnézem a C64-VST plugint.A magyar nyelvű leírásokat meg áttanulmányozom.Control: “..Ha tracker szerű editort keresel..”Jó nekem a midi alapú Cubase + Reason féle szerkesztő is, csak gondoltam az nem jellemző C64-re (tévedek?)A lényeg az lenne hogy minél környezetbarátabb és átláthatóbb editorral dolgozhassak (DMC + SYNC +JCH/Vibrants ilyennek tűnnek), mert inkább a dal megírása érdekel, mintsem bonyolult átláthatatlan programozások/generálások.Mivel úgyis jön a szar idő+tél, lesz időm itthon gubbasztani és átrágni magam a dolgokon, aztán majd alakul. Mindenesetre mégegyszer köszönöm a kezdőlökéseket!Ha valami nem tiszta úgyis teleírom a fórumot a kérdéseimmel :)))

    #3219
    avatarslyspy
    Keymaster

    Nem tévedsz, bár van midi szekvenszer c64-re de ahhoz nyilván valamilyen szinti kell. :)
    A c64 vst meg inkább tájékoztató jellegű. :)

    #3220
    avatarGeomaN
    Member

    Igen a VST-t csak a hangok/lehetőségek miatt nézem át, miket lehet kitekerni belőle.A MIDI meg azért érdekel, mert be akarok majd szerezni egy MIDIkártyát. (úgy emlékeztem capac oldalán láttam, de nem).De először a trackerekkel foglalkozom.

    #3221
    avatarblala
    Member

    VSTI-vel jobban jarsz kenyelem szempontjabol, es az a naiv elkepzelesem hogy a rengeteg SID-emulacio kozott akadnak hasznalhatoak is. Emulatornal meg figyelni kell, mert alataban nem eppen tokeletesek a SID-emulaciok. A ccs64-nel konkretan tobb dolog is hianyzik igy a halovany emelkeim szerint, a VICE szokott a legjobb lenni, de az se feltetlenul pont ugy szol ahogy kellene. Na meg ugye nem csak egyfele SID van…

    #3222
    avatarControl
    Member

    GeomaN: upsz, a “tracker szerű editor” megnevezés picit megtévesztő lehet, ne gondolj semmi extrára, mindössze annyiban másabbak ezek a szerkesztők a többbitől, hogy a hangokat nem kisebb blokkokba, hanem pattern-ökbe kell szervezni. Szóval a hangok előállításához így is, úgy is a SID-et fogod “programozni” (de mondjuk inkább paraméterezésnek), és nem hangmintákkal kell ezekben dolgozni. (Bár kétség kívül voltak ilyen próbálkozások is, de valahogy nem váltak túl népszerűvé a ‘digi only’ megoldások.)A C64-es MIDI megvalósításokhoz meg gőzöm sincs, de érdekesnek hangzik. :)

    #3223
    avatarGeomaN
    Member

    blala..  de a VST-s zenéket nem tudom átvinni 64-re, nekem meg a kitűzött cél az lenne, hogy egy C64 VAS szólalna meg, nem pc-n emu. Tehát nem zenéket akarok írni 64-hangokkal, hanem 64-re szeretnék írni dalt.Csak azért szerettem volna emuban szerkeszteni, mert a pc-re van kötve mindenem, erősítő, hangládák, midibill., stb, tehát kényelmesebb lenne ott írnom, aztán áttenni a vasra. :-/

    #3224
    avatarGeomaN
    Member

    Control, erre gondoltam : ” pattern-ökbe kell szervezni. Szóval a hangok előállításához így is, úgy is a SID-et fogod “programozni” (de mondjuk inkább paraméterezésnek) Már egyre tisztább a dolog :)A sampling téma valószínű azért nem “jött be”, mert először is nagyon szarok és zajosak lehettek a minták, másrészt az nagyon zabálja a memóriát, amiből a c64-nek nincsen túl sok :)) MIDI már tuti van ahogy néztem, pl. itt is: http://www.dtronics.net/html/prophet64_c64_midi.html Látszik hogy a kártyán van in/out, ami elég is:)) gondolom a 64 a sequencer, a külső szintik, akármik meg megszólalnak.

    #3225
    avatarGeomaN
    Member

    namost ha az emuk nem lesznek túl jók, se 6581-el, se 8580-al, akkor tényleg 64-en kell dolgozni :-/

    #3226
    avatarGeomaN
    Member

    hm .. Ccs-ben össze vissza vannak a billentyűkiosztások, bárhogy állítom be, tabQ-val megy az, aminek egész mással kellene mennie , stb .. :( ráadásul még egy dalt sem enged betöteni, azt írja not found lehet hogy ez a pcbillentyű egyszerűen nem jó ccs-hez(101/103 bill?), vagy maga a Ccs nem túl jó erre a célra ? :-/

    #3227
    avatarMurphy
    Member

    GeomaN: Azért nem olyan kritikus a SID emuláció, szóval első szárnypróbálgatáshoz tökéletes az emulátor. Ha komolyan filterezgetsz akkor lehet esetlegesen gond. Erről a vincenzo tud mesélni…

    #3228
    avatarblala
    Member

    Nah. Oke, ha eredeti vason akarsz zenelni akkor a VSTI valoban nem jo. Viszont kitapasztalni a SID mukodeset esetleg jol johet, mert feltehetoleg vegtelenszer kenyelmesebb mint a szazfele editor szazfele ficsorjet vegigprobalni. A sampling nem csak a memoriat zabalja, hanem a prociidot is. Demokban gondolom foleg az utobbi miatt nem nepszeru, bar vannak azert (legalabb reszben) digis demok is ugy emlekszem. Ha midivel akarsz SID-et vezerelni, leteznek (tobbfajta) SID-kartyak pc-be. Ez eredeti hardver (annyira, hogy SID-et neked kell szerezned bele ugye, mert kevesebb mukodo SID letezik a vilagon mint c64, tekintve hogy elobbi konnyebben romlik el, szemelyes tapasztalat :) viszont vezerelheted ahogy akarod, nyilvan midivel is.CCS-el nem a billkiosztas a fo baj, hanem hogy nem 100%-os az emulacio. En tenyleg nem vagyok ebben szakerto, majd a 64esek megmondjak, de azert egy trackert en is irtam egyszer 64-re, es ugy remlik hogy a VICE volt a legjobb, ami amugy a VIC emulalasaban is a legmegbizhatobb, azt hiszem (vagy majd mindjart kijavitanak :).(es a aszom portalengine elvette a sortoreseimet)

    #3229
    avatarGeomaN
    Member

    köszi blala! VIC emulátorban tényleg jó a bill. kiosztás! :)

    #3230
    avatarGeomaN
    Member

    ÚÚRISTEN .. MEGSZÓLALT AZ ELSŐŐ HANG !!! :)))) De hogy hogyan-mitől, az egyenlőre teljesen zavaros és átláthatatlan.Ne erre gondoltam..Hogy egy sima dod megszólaljon, ezt kell beállítani/beírni:ADSR L P SPEEDS L F V! V2 ## FX00E8 0 8 000000 0 0 01 02 0C 010C 81 FF0D 81 FF0E 41 0C0F 41 0A10 41 0211 91 00Szóval ilyen beállítás-gyűjtemények (többszáz-kód, melléírva melyik-milyen hang)tuti vannak valahol, csak még nem tudom hol :)

    #3231
    avatarMurphy
    Member

    Ha sietsz még te is tudsz indulni a Just For Fun musiccompón ;)

    #3232
    avatarslyspy
    Keymaster

    Amikor én még ezzel foglalkoztam, akkor a zenészek igencsak vigyáztak a hangszereikre, mert külön művészetnek számított jó hansgezereket programozni. :)
    Azóta már arra sem emlékszem, mit jelent az, amit most beírtáli ide. :)

Viewing 30 posts - 31 through 60 (of 104 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
Ugrás a lap tetejére Ugrás a lap aljára