☰ Menu

Scene.hu

Magyar demoscene portál – grafikusok, zenészek, programozók alkotói közössége

Home Forums Minden Más Offtopic Filozofálgatás erről arról Reply To: Filozofálgatás erről arról

#6105
avatarCharlie
Moderator

Travis: Szerintem nem tudni többet ér, mint – esetleges – tévinformációkban hinni. A tudás ugyanis ott kezdődik, amikor tudod (vagy minimum sejted), hogy mi az, amit még nem tudsz. :)

Vagyis az, hogy esetleg a tudomány nem tud választ adni egy kérdésre, nem jelenti azt, hogy az azt megválaszoló vallás válasza helyes, és többet ér, mint a nem tudom válasz. :) Szerintem ez esetben a válasz hiánya többet ér, mint egy téves válasz (lásd még Oswald postjában a sáskás témát), bár tény, hogy egy bármilyen válasz megléte biztonságérzetet adhat, akinek arra van szüksége.

És tulajdonképpen ez a vallás. Lelki mankó. Nem véletlen, hogy sok ember csak akkor fordul a vallás felé, ha valami olyan esemény történik az életében amiről úgy érzi, hogy másképpen maga alá temetné.

És egyébként a tudományos megismerés nem öncélú szerintem. Egy csomó tudományos ismeretszerzés és kutatás ami akkor és ott öncélúnak tűnt, később – akár generációkkal később – nagyon sok ember életét tette jobbá és változtatta meg pozitív irányba. (Persze van ellenkező példa is, de itt megint érvényes a szabály szerintem, hogy nem tudni, de keresni a választ jobb, mint hinni egy téves válaszban.)

Vicces módon, sokakat pont a tudományos ismeretek erősítenek meg a vallásukban. Pl. aki hisz a teremtésben, azt akár lenyűgözheti az Univerzum vagy akár egy bármilyen kis élőlény, felépítése, szépsége és ezáltal – az alkotáson keresztül – tiszteletet ébreszthet benne a Teremtő iránt, akiben esetleg hisz.Az ehhez szükséges ismereteket pedig a tudomány szállítja. De ez a gondolatmenet már nagyon messzire visz…

Egyébként az igazság mint mindig szerintem most is a végletek között rejlik, jól elrejtve sok réteg emberi hülyeség alatt. Vagyis hogy egyesek hogy viselkednek és milyen marhaságokat, gonoszságokat vagy kegyetlenségeket hajtanak végre a tudomány és a vallás nevében, az mindössze azt jelenti, hogy vannak hülye, gonosz és kegyetlen emberek, de nem jelenti azt, hogy a zászlójukra tűzött minden dologra igazak a fentiek. Különbséget tenni és objektívnak lenni pedig ilyen esetekben a legnehezebb.

Ugrás a lap tetejére Ugrás a lap aljára