☰ Menu

Scene.hu

Magyar demoscene portál – grafikusok, zenészek, programozók alkotói közössége

Home Forums A Demokészítés művészete Programozás [szavazás] Linuxos demó kódolás Reply To: [szavazás] Linuxos demó kódolás

#4977
avatarpontscho
Member

Nem tudom, en ezzel nem igy vagyok. El szoktam ismerni, ha valami jo, nem tartom magam mac buzinak. Nem azert valasztottam, mert milyen remek csicsas, meg elite, hanem mert szamomra desktopon ez a megfelelo kompromisszum. UNIX (jelenleg egyedul ez kapta meg a UNIX2003-as minositest, ami mondjuk mindaddig erdektelen, amig az iWeb-en nyomkodod az upload gombot, de amint komolyabban erdekel az alatta levo UNIX mar elony) subsystemre rahuztak egy stabil, kiforrott API rendszert, ami marha kenyelmesse teszi nem csak a programozast, hanem a melot is. Pl. tegnap mikor a baratnomnek belottem a netet az iBook-jan, csak annyi volt, hogy bedugtam USB-n a telefont, beirtam az APN nevet es ment. Ilyen dolgok miatt szeretem. (Ezert mosolyogtam a legujabb “hogyan konfiguraljuk be a Huaweii modemet Ubuntu-n ot perc alatt grafikus feluleten” cikken, ami ugy kezdodott, hogy “nyiss egy terminalt es figyeld a syslogot”. Ez nem desktop rendszerhez valo gondolkodas mod.)

Viszont szerverre nem valo (hiaba letezik belole), oda BSD/HP-UX/VMS/OSF1/Solaris kell. Vagy nagy duzzogva linux, bar azt mission critical rendszerre nem tennek.

De a fentiek igazak a tobbi UNIX variansra is. Nem valok desktop rendszernek, ehhez legkozelebb a linux all (bar mar 10 eve folyamatosan linux desktop eve van, ROTFL), de meg mindig eszmeletlen sok melot kell belefeccolniuk, mire azt lehet mondani, h rendben, megfelel. Ugyanez vele a szitu szerveren. Kis szerverekre oke, kozepesre duzzogva, nagyra mar nem. Majd egyszer elmeselem milyen fasza dolgokat tud produkalni, en sirtam rajtuk. Es pontosan emiatt erzem ugy, hogy pl. a FreeBSD sem valo desktop-ra, bar az osszes tradicionalis UNIX kozul ez all a legkozelebb hozza. Cserebe perfekt szerver OS, szintugy, mint a Solaris.

Windows-zal kapcsolatban eleg ambivalensek az erzeseim. Egyreszt desktop-ra oke, szerverre szinten nem valo. Viszont az elobbi helyzete meg jo darabig megingathatatlan lesz, koszonhetoen annak a kilotonna jateknak es uzleti szoftvernek, aminek meg nyomokban sincs megfeleloje a tobbi platformon. Ez alol kicsit kilog az OSX, nemileg nagyobb a tamogatottsaga, plane miota az Apple ugy gontolta, hogy betor arra a piacra is, de meg ez is el van maradva. Viszont itt is vannak erdekes dolgok. Majd meselek roluk, ha mar ott tartok, hogy nem lonek le erte.

Azt vallom, hogy a feladat hatarozza meg az eszkozt es nem az eszkozt kell kalapaccsal es kovacs ullovel hozza eroltetni a feladathoz. Ahogy hidat sem papirmasebol epitenek ha szuksegem lenne ra.

Ugrás a lap tetejére Ugrás a lap aljára