☰ Menu

Scene.hu

Magyar demoscene portál – grafikusok, zenészek, programozók alkotói közössége

Home Forums A Demokészítés művészete Programozás Demokészítés – alapok, tippek, trükkök Reply To: Demokészítés – alapok, tippek, trükkök

#2945
avatarBery
Member

:))))))))))))) ;)

Nekem a BASIC meg a PASCAL között nincs szignifikáns különbség átláthatóságra és olvashatóságra (persze a megszokás is nagy úr). Főleg, hogy a BASIC is tud ma már strukturált lenni. Azt nem tudom, hogy compillalt is tud-e, mert olyan 20 éve nem programoztam BASIC-ben, sőt közelről se nagyon láttam, legfeljebb újságcikkben, fórum kódrészletben :)

Egyébként meg az látványos nekem a PASCAL-ban, hogy ha nem is tudott elrugaszkodni a 3. generációs nyelvek korlátaitól, azért az látszik, hogy oktatási célra lett kifejlesztve. Egyrészt a szigorúbb típus és változó definíciókon, másrészt, hogy a := és a ^-on kívül semmi olyan jel nincs benne, ami az ember számára nem olvasható jól gyakorlott szintaxis ismeret nélkül. Azaz inkább szavakkal, rövidített szavakkal írja le az általános iskolán túlmutató operátorokat (and, or, shr, sqrt …)

Persze nyílván meg lehet gyorsan tanulni a && || >> és egyéb operátorok jelentését is, sőt a ++, += és társai gyorsabb forrás írást eredményeznek, de ez már tényleg “kód”, amitől olvashatatlanabb egy forrás az ahhoz nem szokott szemnek. Meg nekem az rögtön érthető, hogy “procedure” és “function”, szemben a void-al. Szóval én nem szeretem a C szintaxist, mert randa és helyenként rosszul olvasható :) És erre épül ugye a Javascript, PHP, C# és még nyilván másik 100 nyelv. Ezzel együtt persze egy hónap alatt elsajátítottam pl. a PHP-t a PASCAL után :) Bár a FOR ciklus leírásának a szintaxisát az istennek nem tudom megjegyezni C-szintaxban, pedig tényleg nem bonyolult :)

Ja, meg a PASCALban, ha van egy poly_array változóm és véletlenül elírom Poly_Array-nak, attól még ugyanaz lesz és a lefordított kód teljesen jól fog működni (ezzel mennyit szívok PHP-ban, nem is szólva arról, ha azt írom, hogy poly_arra, amit ugye ugyanúgy szintaktikailag helyes, csak épp nem fog jól működni :)) De hát ez már megint arra vezethető vissza, hogy a PASCAL szigorúbb és definiálni kell a változókat, így ha érdekelné is a kis-nagybetű, akkor is kiszólna, hogy mi a szar az, amit elírtál, olyan nincs is (ha csak nem vagy olyan sügér, hogy definiáltál poly_array meg Poly_Array változót is :))

Szóval én szeretem a PASCAL-t, mert barátságos a szintaxisa és néhány emberi hibát segít kivédeni. De ebben a szeretetben nyilván az dominál leginkább, hogy 1999 óta Turbo Pascal, Borland Pascal, Delphi Object Pascal nyelveken írtam a munkáim 90%-át, sőt az demoim/introim mindegyikét is, bár a 2005 előttiekben azért volt rendesen ASM betét is :)

Ugrás a lap tetejére Ugrás a lap aljára